Okolie

Rožňava- historické a kultúrne centrum horného gemera

Mesto leží v Rožňavskej kotline na okraji Spišsko – gemerského rudohoria a Slovenského krasu. Prvá písomná zmienka o Rožňave je z 13. storočia. Námestie v Rožňave je najväčšie štvorcové námestie na Slovensku. Nachádzajú sa tu vzácne historické pamiatky – gotický katedrálny kostol, biskupská rezidencia, radnica z r. 1711, Kláštor Vincentiek a ďalšie štyri kostoly. Na štvorcovom stredovekom námestí je strážna veža zo 17. storočia, secesný pomník Františky Andrássyovej, morový stĺp a gotická budova z 15. storočia prebudovaná na Hotel*** Čierny orol s prekrásnou podzemnou pivnicou – vinárňou.

www.roznava.sk


Betliar

Päť kilometrov severozápadne od Rožňavy sa nachádza dedina Betliar často navštevovaná turistami pre kaštieľ, ktorý je obklopený nádherným anglickým parkom. Rozloha parku je 81 hektárov a patrí medzi jeden z najväčších na Slovensku. Tento kaštieľ bol postavený v renesančno – barokovom štýle v 17. až 19. storočí. Zaujímavá je aj knižnica kaštieľa, ktorá obsahuje viac ako 20 000 kníh z 15. až 19. storočia, písaných v 15. rozličných jazykoch.

www.betliar.eu


Hrad a mauzóleum Krásna hôrka

Hrad Krásna Hôrka leží 8 km východne od Rožňavy pri obci Krásnohorské podhradie. Postavený bol na začiatku 14. storočia. Obývaný bol do roku 1812. Jeho posledný majiteľ ho premenil na rodové múzeum. Od roku 1906 sa verejnosti sprístupnil ako múzeum dobového nábytku a zariadenia. Jeden z posledných hradných pánov postavil v blízkosti hradu v roku 1904 pre svoju manželku secesné mauzóleum. Uložené sú v ňom sarkofágy D. Andrássyho a jeho manželky Františky.

www.hradkrasnahorka.sk


Národný park Slovenský kras

Pohorie Slovenský kras leží na Slovensko – Maďarskom pohraničí. Obklopený je Juhoslovanskou, Rožňavskou a Košickou kotlinou a Volovskými vrchmi. Je najväčším krasovým územím Slovenskej Republiky. Tvorí ho 7 planín : Koniarska planina, Plešivecká planina, Silická planina, Horný vrch. Slovenský kras je známy vápencami a dolomitmi, hlbokými kaňonmi, jaskyňami i priepasťami ako aj teplomilnou flórou.


Národný park Slovenský raj

Národný park Slovenský raj sa nachádza vo východnej časti Slovenska 30 km od Rožňavy. V roku 1988 bol vyhlásený za národný park. Má rozlohu 198 km2 a ochranné pásmo tvorí viac ako 130 km2. Charakterizujú ho hlavne prekrásne rokliny. Peší turisti a vyznávači horských športov tu prichádzajú v každom ročnom období. V južnej oblasti národného parku sa nachádza priehrada Palcmanská maša s dobrými podmienkami pre rybárov. Je tu aj sedačková lanovka s dĺžkou 2 km vedúca na planinu Geravy, odkiaľ je nezabudnuteľný výhľad na okolie. Lyžiarske strediská sú na Dedinkách, Mlynkách, Dobšinej, Vyšnej Slanej a Rejdovej. V tejto lokalite je aj nádherná Dobšinská ľadová jaskyňa.

www.slovensky-raj.sk


Národný park Muránska planina

Je krasová národná planina v západnej časti Slovenského rudohoria medzi stedným a východným Slovenskom. Leží na rozlohe 203 km2. Územie tvorí hlavne vápencovo – dolomitová planina s množstvom krasových útvarov. Najvyššie územie je Skalné bradlo „Cigánka“ so stredovekým zrúcaniskom - hradom „Muráň“. Unikátna je hlavne flóra: lykovec muránsky ( Daphne arbuscula) a iné rastliny.


Ochtinská aragonitová jaskyňa

Táto jaskyňa je vo svetovom meradle unikátnym výtvorom. Svojou rôznorodosťou, bohatosťou ale i krásou aragonitovej výzdoby zaujme každého návštevníka. Leží na severnom svahu vrchu Hrádok v Slovenskom rudohorí medzi Jelšavou a Štítnikom, 25 km od Rožňavy. Je jediná svojho druhu v Európe. Jej dĺžka je 585 m.

www.ssj.sk


Jaskyňa Domica

Jaskyňa Domica je jednou z najznámejších a najnavštevovanejších slovenských jaskýň. Leží na juhozápade Slovenského krasu, na vápencovom území na Silickej planine. Aj keď bola objavená v roku 1928, sprístupnená bola až v roku 1932. Návštevníci môžu navštíviť jaskyňu a vidieť jej krásy na 1315 m dlhej ceste. Je tu možnosť splaviť rieku Styx ktorá je približne 140 m dlhá a ktorá sa nachádza vo vnútri jaskyne.

www.ssj.sk


Jasovská jaskyňa

Jasovská jaskyňa bola vytvorená činnosťou rieky Bodva. Chodby sú umiestnené v piatich častiach. Dosahujú celkovú dĺžku viac ako 2 800m . Jaskyňa je veľmi bohatá na formy a farby kvapľovej výzdoby. Túto jaskyňu obýva 17 druhov netopierov. Jaskyňa bola otvorená pre verejnosť ako prvá na Slovensku a to v roku 1846. Prehliadková cesta je dlhá 725 km.

www.ssj.sk

 

Hotel Čierny Orol Copyright © 2007 - 2022

All rights reserved | Všetky práva vyhradené

Web & Design by:  inMAD Design